Fotbalistkám chybí na ligu peníze

Karlovy Vary - Na tréninky se scházejí čtyřikrát týdně. Dobře ví, že zahrát si první ligu není zadarmo. Jen musejí počkat, až jim skončí práce. Nebo škola. I tak se dělá vrcholový sport.

Vítejte ve světě ženského fotbalu. Turnaje mf_11_9_08.jpgnárodních výběrů už běžně naladíte na kdejakém sportovním kanálu, jaká je ale úroveň ligy? „Hodně se změnila," říká Miluše Rohlová. Manažerka karlovarských fotbalistek kdysi nejvyšší soutěž sama hrávala. Srovnání si může dovolit: „Hraje se daleko agresivněji." To je podle ní zřejmě největší rozdíl. Obrovské rozdíly ale nejsou jen v samotné hře. „Dřív jsme mívaly i autobusy zadarmo," směje se.

Nahořkle. „Tenkrát jsem jen hrála, záležitosti kolem financí šly okolo mě." Jaká změna pro manažerku fotbalového klubu s milionovým rozpočtem. Peníze na provoz shání, kde se dá. Po tisícovkách. „Zatím nám to stačí tak na pět zápasů," posmutní. První fotbalová liga tak ve Varech může skončit dřív, než se stačí pořádně rozběhnout. „Sponzoři se shánějí hrozně těžko."

A hlavní sponzor? Ale kdeže. „Nějaké sliby jsme měli. To bylo ale ještě v dobách, kdy jsme hráli druhou ligu." Nejčastěji slýchávala: „Až budete v první lize. Tam to bude jednodušší." „Jednoduché to ale není. Naopak. Je to mnohem těžší než dřív," říká teď Rohlová.

Kvůli startu v první lize musí teď navíc shánět peníze i pro juniorku. „Pro oba týmy zatím nemáme ani teplákové soupravy."

Cíl? Nabrat zkušenosti A když se povede první ligu dohrát? Na čelo tabulky rozhodně Rohlová nemyslí. Alespoň ne letos. „Potřebujeme především nabrat nové zkoušenosti," říká.

Jediná hráčka, která kdy nejvyšší soutěž hrála, je Iveta Stojkovičová a nová posila týmu - Zuzana Májíčková. „Jinak to jsou všechno holky, které hrály nejvíc druhou ligu."

Právě Májíčková má ve středu karlovarské zálohy nahradit Lenku Záhoříkovou. Největší opoře loňského kádru, která nastřílela v jednom zápase rekordních čtyřiadvacet branek, se do první ligy nechtělo. Místo toho se rozhodla odejít do Holoubkova. „Jestli jí to vyhovuje... Lenka je pro mne uzavřená kapitola," říká Rohlová.

***

* Fotbal v sukních

Karlovy Vary jdou do ligy

Tréninky: odpoledne, čtyřikrát týdně na hřišti Hvězdy v Tuhnicích

Zápasy: stejně jako muži Buldoků. Ve Dvorech nebo Drahovicích

Realizační tým: hlavní trenér Vladimír Nágl a asistent Jaroslav Bauchner, bývalý kouč Bukovan. K juniorce přešel bývalý kouč karlovarských žáků Josef Tomek s Milanem Hildebrandtem

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Autor: PAVEL MRHÁLEK