Ročník 2008/2009  I. liga 

 

web2008

 

Po fantastickém vítězství karlovarských fotbalistek ve druhé lize bylo jasné, že na hráčky a celý realizační tým čeká ten poslední krok po sedmiletém  snažení  postup do první ligy. Pro splnění podmínek účasti v nejvyšší soutěži muselo vedení týmu vytvořit družstvo juniorek. Tento nelehký úkol  se nakonec podařilo splnit.  Po předchozích jednáních s klubem 3.ligy v Bukovanech, ukončují činnost a jejich některé hráčky přecházejí do našeho oddílu. Tyto hráčky se staly kostrou karlovarské juniorky. Vedení klubu FC BULDOCI podpořilo a schválilo účast karlovarských hráček v první lize.  Nedílnou otázkou bylo také financování obou týmů. Všichni zainteresovaní i potencionální sponzoři přislíbili svoji finanční pomoc nováčkovi první ligy. K překvapení vedení oddílu žen odmítl pokračovat trenér Miloš Slabý. Vedení oddílu tak muselo v šibeničním termínu hledat kvalifikovaného nástupce. Pravdou je, že trénovat holky si troufl málokdo. Nakonec se přece jenom podařilo uzavřít půlroční dohodu s trenérem Vladimírem Náglem a jeho asistentem se stal bývalý kouč Bukovan Jarda Bauchner. Trenérem juniorek se stal Josef Tomek, který dříve trénoval žáky Buldoků.

            Příprava začala v letních měsících a byla zaměřena převážně na  fyzičku. Byl znát podstatný rozdíl mezi hráčkami, které hrály třetí a druhou ligu. Postupně se začala projevovat systematická práce nového trenéra a výkony hráček se dostávaly do tabulkových čísel nutných pro první ligu. Že to nebudou mít karlovarské fotbalistky v lize snadné, bylo jasné už od začátku a proto jediným cílem bylo udržet si prvoligovou účast.  Celek karlovarského týmu opustila vynikající hráčka Lenka Záhoříková, která byla osobností týmu. Ztráta této záložnice dělala vedení největší starost. Posílit proto tým bylo jednou z priorit pro vedení oddílu. Bohužel nepodařila se dohoda s oslovenými hráčkami. A tak jedinou posilu získaly karlovarské fotbalistky v osobě Zuzky Májičkové, kterou uvolnila plzeňská Viktorka na půlroční hostování. Takže oddíl šel do 1.ligy s mladým, nezkušeným družstvem, 1.ligu si zahrály pouze již zmiňovaná Z.Májičková a I.Stojkovičová.

 Po odehrání podzimních zápasů se však  karlovarské fotbalistky staly překvapením, protože s devíti body obsadily osmou příčku a to se v předchozích sezónách málo komu z nováčků podařilo. V dobrém světle se předvedla Andrea Bendová, která po působení v Bukovanech již fotbal hrát nechtěla, ale nakonec se jí trenérovi Náglovi podařilo přemluvit. Stojkovičová a Bendová byly po podzimu nejlepší karlovarské střelkyně. Obě zatížily konto soupeřek pěti brankami. V juniorce byla nejlepší střelkyní Monika Patakiová.

Příprava na jarní boje v první lize se už od začátku nevyvíjela dobře. Svoje působení v roli asistenta ukončil Jaroslav Bauchner. Trenér Nágl pro zaneprázdnění už na další půlrok smlouvu neprodloužil. A co bylo nejhorší, slíbená finanční pomoc z podnikatelského sektoru se také nedostavovala. Trenérské žezlo tak u žen převzal Ladislav Brož, který přišel původně jako trenér brankářek. Ani hráčský kádr nezůstal pohromadě. Působení v týmu ukončil bývalé hráčky Trstěnic Vlková a Andrlová. Hostování neprodloužila ani Zuzka Májičková, která se vrátila do Plzně. Vzniklé problémy měly negativní vliv na celou přípravu. Zhoršila se tréninková docházka. Řada hráček si totiž musela plnit svoje školní a studijní povinnosti.

Ale nakonec si karlovarské fotbalistky svůj cíl udržet se v první lize splnily. Získaly celkem 15 bodů a nastřílely soupeřkám 23 branek. Je to historický úspěch nováčka v první lize. Takového výkonu nedosáhl v minulých letech nikdo z předchozích debutantů v nejvyšší lize. Je to o to cennější, že to  získaly  karlovarské fotbalistky bez výrazných posil. Nejlepší střelkyní týmu se stala Andrea Bendová s deseti brankami. Čtyři karlovarské hráčky dostaly pozvánku do širšího výběru reprezentace U19. Bendová a Kulovaná se dostaly do užšího výběru a Králová se Sladkovskou byly zařazeny mezi náhradnice.  Andrea Bendová zaznamenala také svoji reprezentační branku, kterou vstřelila v přátelském utkání proti Skotsku.

Bohužel mělo to i stinné stránky. Právě výkony v ligových zápasech a pozvánka do reprezentace U19 Bendové byly ovlivněny nabídkou Slávie k odchodu do Prahy. Ovšem největším zklamáním bylo oznámení hlavního sponzora Buldoků firmy Baustav, že pro nedostatek finančních prostředků, nebude podporovat ženský fotbal v první lize.  Podporu nezískaly prvoligové fotbalistky ani mezi krajskými zastupiteli. Protože v následném ročníku musí mít prvoligové oddíly kromě juniorky ještě dva mládežnické týmy, potřebovaly by naplnit finanční rozpočet na sezónu minimálně ve výši 700 tisíc korun. Takovou sumu po zkušenostech z uplynulé sezóny, nelze  bez silného finančního partnera dát dohromady. 

Vedení oddílu tak bylo postaveno do neřešitelné situace. Po sedmi letech snažení o postup mezi ligovou elitu a následném udržení se v lize po prvním ročníku, by mělo pro nedostatek financí ženský fotbal v Karlových Varech zrušit. Tato představa se stala noční můrou. Na poslední chvíli se proto rozhodlo k zoufalému kroku. Přihlásit tým z nedostatku peněz do druhé ligy a v průběhu sezóny získat potřebné finance k opětovné účasti v první lize. Je jasné, že bez pomoci města a karlovarského kraje to bude velice obtížný úkol. 

Pořadí

Tým

Zápasů Výher Remíz Proher Skóre Body
1 AC SPARTA PRAHA 18 18 0 0 94:4 54
2 SK SLAVIA PRAHA 18 14 2 2 95:8 44
3 FC SLOVÁCKO 18 10 4 4 56:14 34
4 FC HRADEC KRÁLOVÉ 18 9 2 7 34:32 29
5 FC VIK. PLZEŇ 18 8 4 6 35:40 28
6 FC BRNO 18 7 3 8 30:31 24
7 DFO PARDUBICE 18 5 3 10 19:44 18
8 FC BULDOCI K. V. 18 5 0 13 23:45 15
9 FC TEPLICE 18 3 4 11 15:52 13
10 START JIHLAVA 18 0 0 18 4:135 0
Pořadí Jméno Branek
1 Bendová 10
2 Stojkovičová 6
3 Janochová 2
3 Májičková 2
5 Kulovaná 1
5 Kunešová 1
5 Zajačíková 1